Jia Jia: En insansı robot!

Eklenme Tarihi : 19.04.2016 11:24

Bu haber 5215 kez okundu

Gülebiliyor, ağlayabiliyor, hatta sorularınıza esprili yanıtlar bile verebiliyor...

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları şu sıralar büyük mutluluk içinde. Zira 3 yıldır üzerinde çalıştıkları proje nihayete erdi ve dünyanın en gerçekçi robotunu ürettiler.

Robotun ismi Jia Jia. Fotoğrafa ilk bakıldığında neredeyse gerçek bir insandan ayırt edilemiyor. Yüzü, saçları, giyimi ve duruşuyla adeta bir insan gibi… Evet, tabii ki bu robotu bu kadar önemli yapan sadece dış görünümü değil. Eğer sadece bu baz alınsaydı zaten balmumundan heykel olurdu. Jia Jia öyle tasarlanmış ki; insanlarla hem konuşabiliyor hem de etkileşime girebiliyor.
Yukarıdaki videodan da gördüğümüz kadarıyla insansı robot, karşısındakilerle esprili bir şekilde de konuşabiliyor. Ayrıca göz kontağı kurabilmesi de bir başka artı yanı. Zira diğer üretilen robotların, ifadesiz bir şekilde dümdüz karşıya baktıklarını biliyoruz. Jia Jia ise az da olsa mimim yapabiliyor. Tpkı insan gibi gözlerini kırpması da Jia Jia'nın bir başka olumlu tarafı.

Jia Jia gördüğümüz gibi yanındakiyle öz çekim yaparken bariz bir şekilde telefona bakarak poz vermiş. Ayrıca fotoğraf çekerken 'fazla yaklaşma, yüzümü şişman gösteriyor' diyecek kadar da espri anlayışına sahip.Fakat Jia Jia'nın yetenekleri şimdilik bu kadarla sınırlı. Gülme ve ağlama fonksiyonları bulunuyor fakat henüz bunların randımanlı çalıştığını söyleyemeyiz. Çinli araştırmacılar Jia Jia'nın çok daha insansı reaksiyonlar göstermesi için çalışmalarına devam edecek. Şimdiye değin gelinen nokta, ilerisi için daha iyi sonuçlar vaat ediyor.

Kaynak:yenisafak.com

Yorumlar

UYARI! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.