Anadolu Efes ve WWF-Türkiye Gelecek Tarımda diyerek Akıllı Tarım Projesini Başlattı

Eklenme Tarihi : 06.04.2018 11:51

Bu haber 6097 kez okundu

Anadolu Efes ve WWF-Türkiye, ‘Gelecek Tarımda’ diyerek hayata geçirdikleri Akıllı Tarım Projesi ile Türkiye’de arpa ve şerbetçiotu üretiminde köklü bir dönüşüme katkıda bulunacak.  Arpa ve şerbetçiotu çiftçisini akıllı ve doğaya duyarlı tarım uygulamalarıyla tanıştıracak olan proje, çiftçi deneyim ve bilgi paylaşım platformu ile genç çiftçiler için bir destek programını da kapsıyor.

Gelecek Tarımda projesi kapsamında 36 yıldır tarımsal Ar-Ge çalışmaları yapan, çiftçi destek programları geliştiren ve sürdürülebilir tarım alanında başarılı çalışmalara imza atan Anadolu Efes, dünyanın en büyük, deneyimli ve bağımsız doğa koruma kuruluşlarından WWF’in ulusal örgütü WWF-Türkiye iş birliği kapsamında “Gelecekte Tarım, Tarımda Gelecek Var” mottosu ile yola çıkarak yeni bir projeye imza atıyor.

Arpa ve şerbetçiotu çiftçisini akıllı ve doğaya duyarlı tarım uygulamalarıyla tanıştıracak olan proje, gençleri tarımsal üretime teşvik ederek Anadolu’da tarımın geleceğini güvence altına almayı hedefliyor. Türkiye’de akıllı tarım uygulamalarıyla, kendi ürünlerinin hammaddesini üretmek konusunda öncü olmayı hedefleyen Anadolu Efes, WWF-Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiği proje kapsamında arpa ve şerbetçiotu tarımında kullanılan konvansiyonel yöntemlerden kaynaklı, ekolojik dengeye yönelik tehditlerin azaltılmasını amaçlıyor. 

Proje kapsamında ilk etapta, Konya, Kayseri, Eskişehir ve Adıyaman’da 15 arpa çiftçisinin, Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde ise şerbetçiotu üretimi yapan 5 çiftçinin 1.542 dekar, başka bir deyişle yaklaşık 150 futbol sahası büyüklüğündeki arazisinde akıllı tarım teknolojileri ve sürdürülebilir tarla uygulamalarının faydalarının ölçümlenerek yaygınlaştırılması planlanıyor. 

Şerbetçiotunun Türkiye’deki tek alıcısı, arpanın ise en büyük alıcılarından olan Anadolu Efes, WWF-Türkiye iş birliğiyle yürüteceği projeyle, 5-10 yıllık süreçte Türkiye’de arpa ve şerbetçiotu üretiminde köklü bir dönüşüme katkıda bulunurken çiftçiliğin önemini vurgulayacak, gençlerin tarımsal üretim ve işletme değer zincirlerine katılımlarını teşvik edecek. 

‘Odağımız sürdürülebilirlik’

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, Türkiye’de akıllı tarım uygulamaları ile kendi hammaddesini üretmek konusunda öncü olma hedefiyle yola çıktıklarını söyledi.  Ağırbaş, şöyle devam etti: “Odağımız sürdürülebilirlik ve kalite. Sürdürülebilirliği ‘Pozitif Etki’ planımız çerçevesinde tüm iş süreçlerimizde uyguluyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana tüm fabrikalarımızda aynı kalite ve standartta yüksek teknoloji ile üretim yapıyoruz ve Anadolu’nun özenle seçilen doğal hammaddeleri ile üretilmiş geniş ürün portföyümüzü tüketicilerimiz ile buluşturuyoruz. Kalitemizde çiftçilerimizin yetiştirdiği kendi adımıza tescilli tohumlarımız ile üretilen hammaddelerimizin rolü çok büyük. Yürüttüğümüz sürdürülebilir tarım alanındaki çalışmalarımıza çevresel ve sosyal fayda odaklı yeni bir projeyle devam ediyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz”

Biyolojik çeşitliliğin korunması, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilir kullanımının sağlanması, kirlilik ve israfın önlenmesi suretiyle insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir gelecek için çalıştıklarını hatırlatan WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar ise “2050 yılında yaklaşık 10 milyar olacak dünya nüfusunu beslemek için gıda üretimimizin küresel olarak en az %50 artması gerekiyor. 2050’de Türkiye nüfusu 95 milyonu geçecek, ve 2080 öngörülerine göre Türkiye tarımda bugün üretebildiğinden %15 daha az üretebilecek. Bu nedenle akıllı tarıma geçmemiz zorunlu görünüyor. Akıllı Tarım Projesi, tarımda verimliliği artırırken, tarımsal faaliyetlerin toprak, su ve canlılar üzerindeki etkilerini azaltacak, iklim değişikliği kaynaklı etkilere karşı daha dirençli hale gelmesini sağlayacak. Bundan da hem insan, hem doğa kazançlı çıkacak” dedi.

Genç Çiftçi Destek Programı

Proje kapsamında genç nüfusun tarım temelli değer zincirlerine ilgisini artırmak ve gençleri teşvik etmek için genç çiftçilere kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik akıllı ve doğaya duyarlı uygulamaları desteklemek amaçlı fon ve danışmanlık desteği verilmesi planlanıyor.

Genç Çiftçi Destek Programı ile tarımda yeni nesil teknolojiler kullanılarak gençlerin tarımdaki potansiyeli görmelerine vesile olunması ve meslek olarak tercih etme motivasyonlarının artırılması hedefleniyor.  

Anadolu Efes Hakkında:

80’den fazla ülkede ürünleri tüketilen Türkiye’nin uluslararası şirketi Anadolu Efes, pozitif etki planıyla ‘Önce sürdürülebilirlik’ diyor. 6 ülkedeki fabrikalarının tüm iş süreçlerinde kaliteyi ve sürdürülebilirliği odak noktasına alan Anadolu Efes’in sürdürülebilirlik çalışmaları, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik temeli üzerinde yükseliyor. Günümüzde satış hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 6’ncı ve dünyanın 14’üncü bira şirketi konumundaki Anadolu Efes, toplumsal sürdürülebilirlik alanında bir yandan tarım ve turizm alanlarında sürdürülebilir modeller yaratarak yerel kalkınmaya destek oluyor, bir yandan da tiyatro, sinema, spor gibi alanlardaki çalışmalar ile sosyal ve kültürel gelişime katkı sağlıyor. Bu bakış açısı ile 1976 yılından bu yana spora, 1982 yılından bu yana tarıma, 1988 yılından bu yana sinemaya, 1992 yılından bu yana tiyatroya ve 2007 yılından bu yana turizme destek oluyor. Çevresel sürdürülebilirlik alanında ise şirket bünyesinde ve operasyonlarda gerçekleştirdiği projelerle su kullanımı, enerji ve emisyon yönetimi ve ambalaj yönetimi gibi sürdürülebilir gelecek adına önemli konularda ciddi yol alıyor. 

WWF-Türkiye Hakkında:

WWF-Türkiye dünyanın en büyük, deneyimli ve bağımsız doğa koruma kuruluşlarından WWF’in uluslararası ağının bir parçasıdır. Beş milyonu aşkın destekçiye ve 100’den fazla ülkede etkin bir küresel ağa sahip WWF’in misyonu; dünyanın biyolojik çeşitliliğini koruyarak, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayarak, kirlilik ve aşırı tüketimin azaltılmasını teşvik ederek gezegenimizin doğal çevresinin bozulmasını durdurmak ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmaktır. Bunun için Gıda, İklim ve Enerji, Denizler, Yaban Hayatı ve Tatlısu başlıklarında çalışmalar yürütmektedir.

Yorumlar

UYARI! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.