Bayraktar: Gururlandıran gerçekler!...

Eklenme Tarihi : 12.09.2018 11:01

Bu haber 14504 kez okundu

Bayraktar, SİHA'nın içini tanıttı! Gururlandıran gerçekler!

 


Milli SİHA üssü, BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar TVNET'te, İHA ve SİHA'larla ilgili açıklamalarda bulundu.


Türkiye'de savunma sanayinde yerlilik oranının yüzde 65'lerde olduğunu belirten Haluk Bayraktar 'Bizim ürettiğimiz SİHA'da projeyi biz, yüzde 93 yerlilik oranıyla tamamladık' ifadelerini kullandı.

Bayraktar konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Savunmada millilik çok önemli bir kriter. Bir cıvata bile alamadığınız bile olabilir. Şu tasarımını kendi ekibinizle geliştiriyorsanız fikri sınai mülkiyet hakları size aitse milli bir üründür. Ama bu tasarımı yapıp yurt dışında üretirsek ürün milli ama yerli değildir.

Yazılım o kadar kritik ki artık silahlar mekanizmalar tek başına mekanik bileşenden oluşmuyor. Uçuş kontrol sisteminde milyonlarca kod var. Velev ki bu uçuş kontrol sistemini yurt dışından alsaydınız yazılımı kapalı olacaktı. Oraya bir kod eklenirdi ve şu konumu geçtiğinizde uçuşu durdu denirdi ve kontrol sizde olmazdı.

 

1 HERON FİYATINA 4 SİHA YAPIYORUZ

 

Bayraktar ayrıca projenin maliyenin de ülke ekonomisi için ne kadar yararlı olduğunu "Milli İHA ve SİHA'lar İsrail yapımı Heron'a göre çok daha üstün. Dört tane yerli SİHA aldığınızda bir tane Heron almış oluyorsunuz" ifadelerle dile getirdi.

 

Kaynak: haber7.com

Yorumlar

UYARI! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.