İstanbul’da aday çıkarmayız.

Eklenme Tarihi : 21.09.2018 10:33

Bu haber 13615 kez okundu

İstanbul’da aday çıkarmayız.MHP lideri Bahçeli, mahalli seçimde İstanbul için aday göstermeyeceklerini açıkladı. “MHP İstanbul’da bir aday çıkartarak kendi kendini kandırarak Türk siyasetinde varlığını devam ettiremez” diyen Bahçeli, Ankara ve İzmir için de ittifak vurgusu yaparak, 3 büyükşehirde HDP ile CHP ittifakının kazanmasının Cumhur- başkanlığı Hükümet Sistemi’nden geri dönüş anlamına geleceği uyarısı yaptı.


24 Haziran’da kurulan Cumhur İttifakı’nın marta taşınıp taşınmayacağı merak edilirken, MHP lideri Devlet Bahçeli’den sürpriz açıklamalar geldi. Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkan mesajlar özetle şöyle: “(Yerelde ittifak): Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi artık geri dönülmez bir yoldadır. Bu anlayışı sürekli kılabilmek için yerel yönetimler sistemi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin (CHS) kalıcı olabilmesi için bir izdüşümü olan bir seçimdir.

 

3 BÜYÜKŞEHİRDE SONUÇ ALINMALI


Bir öneride bulunuyoruz. Bu öneri dört aşamalıdır. Birincisi; hem uluslararası kuruluşlar, hem Türkiye ile ilgilenen devletler CHS’ni destekleyenlerin 3 büyükşehirde istedikleri sonucu alamamaları durumunda, ‘Sistem meşruiyetini kaybetmiştir’ diyerek bir istismar siyaseti geliştirebilirler. Üç büyükşehir (İstanbul, Ankara, İzmir) Türk siyasetini yönlendiren şehirlerdir. Mutlak suretle Cumhur İttifakı temelinde uzlaşan, CHS’den yana olan bir sonucun elde edilmesi hem sistemin kökleşmesi, yerleşmesi hem de Türkiye’nin demokratikleşme sürecine girmesi ve toplumun normalleşmesi açısından önem arz etmektedir.

 

PKK VE FETÖ’NÜN ELİNDEN ÇIKARILMALI


Eğer bu 30 büyükşehirde, CHP-HDP eklemlenmiş bir yapıda seçime girer ve adayların içerisinde PKK yanlısı veya kişiler de aday gösterilir, bundan da sonuç alınırsa, bu defa terörle mücadelenin bir boyutu tartışmaya açılır. Türkiye, 15 Temmuz öncesi ve sonrasında 102 büyükşehir il, ilçe, belde seçim çevresini kayyuma götürmek mecburiyetinde kalmıştır. CHP'nin HDP ile ilişki kurarak, Türkiye'yi bir yönetim şekline tekrar döndürmek istemeleri bazı sorunları beraberinde getirir. 94 tane PKK'lı belediye 8 tane de FETÖ'cü belediye yönetimi vardı. Bunların tekrar sonuç alması hali terörle mücadeleyi sıfırlar. Kayyum atanmış belediyeler mutlak suretle PKK ve FETÖ kontrolünden çıkarılmalıdır.

 

Kaynak: yenisafak.com

Yorumlar

UYARI! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.